DORADZTWO I SZKOLENIA<br>AUDYT UDZIELANIA ZAMÓWIEŃ PUBLICZNYCH

JAWNOŚĆ UMÓW

Utworzono: 24-11-2003

Jawność umów - opinia UZP opublikowana w Informatorze Urzędu Zamówień Publicznych Nr styczeń 2003 r.

Z dniem 25 stycznia weszła w życie ustawa z dnia 22 listopada 2002 r. o zmianie ustawy o zamówieniach publicznych. Przedmiotowa ustawa wprowadza do systemu zamówień publicznych nowy art. 74a, który stanowi, że umowy w sprawach zamówień publicznych są jawne i podlegają udostępnianiu na zasadach określonych w przepisach o dostępie do informacji publicznej.
Ustawa z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz.U. Nr 112, poz. 1198) nakłada obowiązek udostępnienia każdemu zainteresowanemu informacji o działalności jednostek szeroko pojętego sektora władzy publicznej i działalności publicznej, m.in. informacji o majątku publicznym, w tym o majątku jednostek samorządu terytorialnego, długu publicznym oraz ciężarach publicznych. Zgodnie z art. 12 ust. 2 pkt 1 tej ustawy podmiot udostępniający informacje publiczne ma obowiązek zapewnić możliwość jej kopiowania albo wydruk, lub przesłanie albo przeniesienie jej na odpowiedni, powszechnie stosowany nośnik. Innymi słowy w przypadku udostępniania treści umów w sprawie zamówienia publicznego zainteresowane osoby mogą zarówno przeglądać jak i kopiować przedmiotową umowę, natomiast zamawiający ma obowiązek im ją udostępnić. Nieuzasadniona odmowa w tym zakresie jest podstawą do wniesienia powództwa i ewentualnych sankcji karnych.
Przepisy cytowanej ustawy przewidują również sytuacje, w których udostępnianie informacji jest ograniczone. Zgodnie z art. 5 ustawy o dostępie do informacji publicznej prawo do informacji publicznej podlega ograniczeniu:
w zakresie i na zasadach określonych w przepisach o ochronie informacji niejawnych,
w zakresie i na zasadach określonych w przepisach o ochronie innych tajemnic ustawowo chronionych,
ze względu na prywatność osoby fizycznej lub tajemnicę przedsiębiorcy, przy czym ograniczenie to nie dotyczy informacji o osobach pełniących funkcje publiczne, mających związek z pełnieniem tych funkcji, w tym o warunkach powierzenia i wykonywania funkcji, oraz przypadku, gdy osoba fizyczna lub przedsiębiorca rezygnują z przysługującego im prawa.
Z powyższej analizy wynika, że treść umów w sprawie zamówienia publicznego jest jawna, z wyłączeniem informacji których udostępnienie jest ograniczone na podstawie art. 5 ustawy o dostępie do informacji publicznej.

Barbara Wysocka
Specjalista w Departamencie Prawnym UZP

Przejdź do góry strony