DORADZTWO I SZKOLENIA<br>AUDYT UDZIELANIA ZAMÓWIEŃ PUBLICZNYCH

Sejm uchwalił nowelizację ustawy Pzp

Utworzono: 01-09-2014

Sejm uchwalił nowelizację ustawy - Prawo zamówień publicznych w zakresie m.in. popularyzacji pozacenowych kryteriów oceny ofert, eliminowania rażąco niskiej ceny, zmian w zakresie powoływania się na zasoby podmiotów trzecich, uwzględnienia waloryzacji wynagrodzeń wykonawców oraz stosowania wzorcowych dokumentów w zamówieniach publicznych.

Uprzejmie informujemy, że w dniu 29 sierpnia 2014 r. Sejm, po rozpatrzeniu zgłoszonych przez Senat Rzeczypospolitej Polskiej poprawek, uchwalił ustawę o zmianie ustawy - Prawo zamówień publicznych.

Sejm odrzucił siedem z piętnastu poprawek Senatu. Większość poprawek miała charakter legislacyjno-redakcyjny.

Ustawa zostanie przekazana do podpisu Prezydenta RP, a po podpisaniu zostanie skierowana do publikacji w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej. Wejdzie w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.

Przedmiotowa nowelizacja stanowi inicjatywę poselską, do której Rada Ministrów przedstawiła stanowisko przyjęte dnia 31 stycznia 2014 r.

Główne zmiany wprowadzane w drodze ustawy z dnia 29 sierpnia 2014 r. o zmianie ustawy - Prawo zamówień publicznych dotyczą:

  • odformalizowania postępowania na usługi niepriorytetowe o wartości poniżej progów unijnych;
  • wprowadzenia fakultatywnej przesłanki wykluczenia wykonawcy dotyczącej zawinionych i poważnych naruszeń obowiązków zawodowych;
  • zmian w zakresie powoływania się przez wykonawców na zasoby podmiotów trzecich;
  • wprowadzenia możliwości określenia przez zamawiającego w opisie przedmiotu zamówienia wymagań związanych z realizacją zamówienia dotyczących zatrudnienia na podstawie umowy o pracę;
  • wprowadzenia możliwości korzystania przez zamawiających z przykładowych wzorów dokumentów;
  • zmiany w zakresie zatrzymania wadium;
  • ograniczenia stosowania wyłącznie kryterium cenowego;
  • modyfikacji zasad ustalania rażąco niskiej ceny.

Z przebiegiem procesu legislacyjnego dotyczącego uchwalonej ustawy można zapoznać się na stronie internetowej Sejmu RP pod adresem:

http://www.sejm.gov.pl/Sejm7.nsf/PrzebiegProc.xsp?nr=1653.

Ustawa wchodzi w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.   

Przejdź do góry strony