DORADZTWO I SZKOLENIA<br>AUDYT UDZIELANIA ZAMÓWIEŃ PUBLICZNYCH

Takie same najkorzystniejsze oferty

Utworzono: 13-03-2003

Takie same oferty – wada postępowania (art. 27b ust. 1 pkt 4 ustawy) pinia prawna opublikowana w Informatorze Urzędu Zamówień Publicznych -luty 2003r.

Art. 27b ustawy o zamówieniach publicznych zawiera zamknięty katalog przesłanek, których zaistnienie skutkuje unieważnieniem postępowania o udzielenie zamówienia publicznego. Ww. przepis stosuje się we wszystkich trybach udzielania zamówień i ma charakter obligatoryjny, co oznacza, iż wystąpienie którejkolwiek z wymienionych w tym przepisie sytuacji musi skutkować unieważnieniem postępowania. Zgodnie z art. 27b ust. 1 ustawy postępowanie o zamówienie publiczne unieważnia się jeżeli:
1) w postępowaniu prowadzonym w trybie innym, niż tryb zamówienia z wolnej ręki, wpłynęły mniej niż dwie oferty niepodlegające odrzuceniu lub mniej niż dwa wnioski o dopuszczenie do udziału w przetargu ograniczonym,
2) cena najkorzystniejszej oferty przewyższa kwotę, którą zamawiający może przeznaczyć na finansowanie zamówienia,
3) wystąpiła istotna zmiana okoliczności powodująca, że prowadzenie postępowania lub wykonanie zamówienia nie leży w interesie publicznym, czego nie można było wcześniej przewidzieć,
4) zamawiający nie dopełnił obowiązku zamieszczenia w Biuletynie Zamówień Publicznych ogłoszenia o postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego albo postępowanie jest dotknięte wadą uniemożliwiającą zawarcie ważnej umowy.
W art. 27b ust. 1 pkt 4 ustawy zawarte są dwie samodzielne przesłanki unieważnienia postępowania:
niedopełnienie obowiązku zamieszczenia ogłoszenia o postępowaniu w Biuletynie Zamówień Publicznych,
zaistnienie wady postępowania uniemożliwiającej zawarcie ważnej umowy.
Zgodnie z art. 12a ustawy zamówienie publiczne może być udzielone wyłącznie dostawcy lub wykonawcy, który został wybrany na zasadach określonych w ustawie. Postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego prowadzone jest w celu dokonania wyboru oferty najkorzystniejszej i zawarcia umowy. Zamawiający wybiera najkorzystniejszą ofertę spośród nie odrzuconych ofert, wyłącznie na podstawie kryteriów oceny ofert, określonych w specyfikacji istotnych warunków zamówienia, zaproszeniu do udziału w postępowaniu albo zaproszeniu do składania ofert (art. 27d ust. 1). Tym samym, udzielenie zamówienia publicznego podmiotowi, który nie został wybrany na zasadach określonych w ustawie (w wyniku braku możliwości dokonania wyboru oferty najkorzystniejszej) skutkowałoby nieważnością umowy w sprawie zamówienia publicznego (art. 72 ustawy). Z powyższego wynika więc, iż w przypadku, gdy w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego do zamawiającego wpłynęły oferty tak samo korzystne, postępowanie unieważnia się na podstawie art. 27b ust. 1 pkt 4 ustawy o zamówieniach publicznych (z zastrzeżeniem art. 69 ust. 3 ustawy).

Opinie przygotowali: Anita Elżanowska
Elżbieta Gnatowska
Jacek Sadowy

Przejdź do góry strony